'Coralina' to odmiana zarejestrowana przez Thomasa Johnsona w roku 2014. W tym samym roku została wprowadzona do handlu przez szkółkę Mid - America. 'Coralina' dorasta do 86 cm wysokości i dość dobrze się rozrasta ( znaczy jak na selfa w kolorze zbliżonym do łososiowego różu ). Zaliczana jest do odmian kwitnących w środku sezonu irysów TB. Historia powstania tej odmiany jest taka hym... tego... transpacyficzna. Znaczy mamusią odmiany 'Coralina' jest siostrzana siewka odmiany Barrego Blytha 'Enter the Dragon' o oznaczeniu # 0256-B. Tatusiem zaś jest również odmiana Barrego 'Eye for Style'. I z tych australijskich rodziców pojawiła się w hamerykańskiej szkółce urocza sieweczka oznaczona # TB135A, która z czasem zamieniła się w odmianę 'Coralina'. To dość niezwykły irys, Thomas Johnson twierdzi że to brzoskwiniowy self, jak dla mnie to jego kolor jest o wiele ciekawszy niż standardowa "brzoskwinka" występująca w wielu odmianach typu self. 'Coralina' ma tzw, kolor nieoczywisty, widać że mamusine geny nie pozwoliły jej zostać jeszcze jedną irysową "róziawością". Tu jest jakiś beżowy podkład pod tym różem, coś co łamie barwę i zmienia nudną brzoskwiniową odmianę irysa TB w prawdziwą piękność. Do tego po tatusiu 'Coralina' jest ślicznie "sfalbaniona" ( choć i mamusi też się nieźle "falbanią" płatki ). Jakby było mało to nie wiadomo po kim ( być może po bocianie ) 'Coralina' ma delikatne, jaśniejsze pole pod pomarańczową bródką. Piękna jest! Wdzięczna jestem Robertowi że tak na nią namawiał, warta miejsca w ogrodzie!
Dzięki Tobie dostrzegłam urodę irysów:)
OdpowiedzUsuńA jak się zapatrujesz na mieczyki?
Kiedyś uprawiałam ale te wykopki na zimę były dobijające. Teraz sobie czasem myślę o mieczyku dachówkowatym Gladiolus imbricatus, który nie potrzebuje wykopków. Mógłby rosnąć na wilgotniejszym stanowisku w Alcatrazie w tej części łąkowej a nie całkiem leśnej. A tak w ogóle to mieczyki lubię, w końcu należą do rodziny kosaćcowatych, to bliski krewny irysów. :-)
UsuńSpojrzłam w nety i ładniuchny ten mieczyk dachówkowaty , chociaz z nazwy kojarzy się z budowlanką:)
OdpowiedzUsuńŁadniuchny, małorobotny i w dodatku rodzimy. Kiedyś występował powszechnie, teraz ostał się jeno w górach. :-)
UsuńCuudo!!!
OdpowiedzUsuńYes, to naprawdę pięknota! :-)
UsuńZnasz się na kwiatach. Fantastyczna sprawa!!!
OdpowiedzUsuńE tam, się znam jak ogrodnik z pewnym stażem się zna. Czasem strzelam takie babole że ho, ho. Odmianę potrafię pomylić, do rodzaju źle przypisać. Jestem amatorką, z tym że zajadłą. ;-)
Usuń