sobota, 20 maja 2017

'Under Ice' - irys SDB w sam raz na upały

Irys orzeźwiający, tak można by nazwać te odmianę o kwiatach lodowato niebieskich. To nie jest urodziwa nachalność przykuwająca natychmiast wzrok, to taki irys którego niby się nie zauważa ale bez niego ( czytaj koloru kwiatów ) cóś ta rabata nie jest do końca taka jak być powinna. Mam tu na myśli zestawienia z roślinami o szarych liściach - czyśćcami, szantą czy przetacznikiem siwym. To chyba u mnie najchłodniejszy kwiatowy  błękit w kategorii irysów SDB, nic bardziej "z lodu" na Suchej Żwirowej nie kwitnie. Dostałam  go w zeszłym roku i  widzę  że to będzie tzw. kłącz bezproblemowy, już zapowiada się na niezłego zadarniacza. Dosadzę do "niebiewskich" kolegów, niech trochę te moje  irysowe błękity będą zróżnicowane ( lodowaty   esdebiaczek  przypomina mi nieco moje ulubione Iris pumila zaproszone niegdyś do Alcatrazu, te same coolorki  ). Teraz metryczka - odmiana została zarejestrowana przez Roberta Piątka w 2016 roku. Przodkowie są znani tylko po części. Wiadomo że rośliną mateczną ( trochę oficjalne  to sformułowanie ale cóż ) jest siewka odmiany 'Irish Moss' i "nieznanego sprawcy" ( tzw. wolne zapylenie )  a "tatuś" to kolejny irys nieznany. Hym, taki z tej odmiany irysek znajdek, nieprawe bo nieznane  łoże że się tak wypiszę. Takie rzeczy zdarzają się w najlepszych domach, znaczy irysowych szkółkach. Odmiana ciekawa to  uwagi do rodowodu i paranteli się nie przykłada, grunt żeby kwitnienie było miłe dla oka. 'Under Ice' dorasta do 36 cm wysokości, kwitnie w środku sezonu irysów  SDB.


4 komentarze:

 1. Ach, jaki piękny na tle tych szarawych starców!!! Muszę się bardziej zainteresować tymi małymi iryskami, które - jak piszesz - mogą też pełnić rolę zadarniaczy. W moim ogrodzie irysy rosną wyjątkowo dobrze. A co ile sezonów trzeba by je dzielić? Czy zagęszczają się tak samo szybko jak zwykłe irysy bródkowe?

  OdpowiedzUsuń
 2. To nie starce to czyściec ( chyba że starzec to nazwa czyśćca, u nas starzec vel mróz to starzec popielny Senecio cineraria ). Większość odmian SDB rośnie bardzo dobrze i szybko "przybiera". Można z nich robić całe grupy ale trzeba pamiętać że raz na parę lat albo przesadza się je na inne miejsce albo wymienia pod nimi ziemię. Na jednym stanowisku rosną dobrze od 3 do 5 lat, irysy IB wytrzymują na jednym stanowisku do 8 lat bez wymiany gruntu a irysy TB 3 - 4 lata ( najnowsze odmiany, staruszki dają radę jak IB ). Trochę z bródkami jest roboty ale sprawa warta, kwitnące rozrośnięte kępy maluchów potrafią skraść serce.:-) Irysy SDB dzielić można już po dwóch latach uprawy, jeśli chodzi o rozmnażanie to są irysy błyskawiczne tzw.instant iris, he, he.;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas starzec to czyściec, a mrozy to mrozy (czyli starce popielne). Dzięki za informację.

   Usuń
  2. Tak czułam, jeśli chodzi o nazwy roślin to zawierzyć można łacinie ( no, prawie zawsze, he, he, he ). Tak, tak, wiem to od czasu kwiatów pod tytułem gęsi pępek.;-)

   Usuń