sobota, 9 listopada 2013

'Be My Angel' - irys SDB z cyklu "na granicy różu" ( tak, tak są takowe )

Odmiana autorstwa Barrego Blyth'a ( oklaski i wywoływania autor, autor! ) zarejestrowana w 1998 roku. "Aniołek" jest wynikiem krzyżowania odmian i siewek będących rodzeństwem odmian 'Celsius' X B25-1: (Z7-2, 'Toy Kingdom' sibling, x Z24-1, 'Volts' sibling). Połączenie przydymionego różu i lawendy z delikatnym fioletem i beżem, tak można określić kolorystykę odmiany. Bardzo piękny kształt kwiatów, podczas kwitnienia kępy wyglądają tak jakoś "motylo". 'Be My Angel' kwitnie w środku sezonu SDB, dorasta do 30 cm, ma w miarę dobre tempo przyrastania. Odmiana przywędrowała do Alcatrazu z ogrodu Babyewy z tzw. polecenia ( Babaewa uległa jako pierwsza urokowi "Aniołka", w tym czasie był to jej zdecydowany faworyt ). Jak to u małych irysów Barrego kopułka bywa bezwstydna, no ale wnętrze za to irys ma bogate. Niektórzy moi znajomi zastanawiali się po co mi kolejny "taki sam" różowy "blyghtcik" na rabacie, przecież on jest prawie taki jak 'Chanted'. Prawie czyni jednak wielką różnicę. Zobaczy to każdy kto będzie widział kwitnące kępy tych dwu odmian. No chyba że bardzo nie będzie chciał!

2 komentarze:

  1. Właśnie dlatego na kwiat trzeba patrzeć godzinami żeby w nim dopatrzeć czegoś niezwykłego . Na każdą odmianę trzeba patrzeć oddzielnie . Na wszystkie można patrzeć zwiedzając ogrody ale wtedy nie można nic powiedzieć o jednej odmianie .bo się tego nie widzi

    OdpowiedzUsuń
  2. Odmiany Barrego są "wciągające". Miłośnicy niuansów kolorystycznych mogą "achać" i "ochać". W ogrodach można tak odmiany zestawiać żeby te barwne subtelności poszczególnych odmian uchwycić. Niestety sztuka trudna, wiem coś o tym bo co i raz daję ciałą przy próbie takich zestawień.

    OdpowiedzUsuń