sobota, 9 listopada 2013

Nieznajomki - irysy SDB o nieustalonych nazwach - część pierwsza

Pojawiały się i pojawiają z różnych źródełek, czasem mają nazwy "roboczo" nadane a czasem są zwykłymi NN. Niekiedy usiłuję dopasować je do znanych odmian ale najczęściej nic z tego nie wychodzi. Oto moje Nieznajomki.

Poniższego irysa podejrzewałam swego czasu o bycie odmianą 'Dancing Bunnies' Paula Blacka, zarejestrowaną w 2002 roku. No ale on ma za jednolite koglo- moglowe płatki i nijak nie występuje u niego na dolnym płatku wąski żółtawy margines. "Zajączek" jest zdecydowanie podszywający się. Zostaje mu to wybaczone bo kolor koglo - moglowy powoduje u mnie szybszą pracę ślinianek i irys mi się miło jedzeniowo kojarzy. Fałszywek zakwita w połowie sezonu, dorasta u mnie do 35 cm, kępę robi dość szybko ale szału nie ma. Lubię go bo stanowi dobre przejście do irysów w zdecydowanie bardziej ostrej tonacji żółci. Niedawno kupiłam prawdziwego 'Dancing Bunnies' więc będę mogła porównać żywcem różnice pomiędzy "Zajączkiem" a odmianą.


Z tym irysem wodziłam się długo, trudno zliczyć odmiany którymi miał być. Najbardziej prawdopodobna jest odmiana 'Leprechaun's Delight' którą Weiler zarejestrował w 1986 roku. No ale ręki to ja sobie za to uciąć nie dam. Gdybym miała procentowo wyliczać prawdopodobieństwo że irys z poniższego zdjęcia to jest 'Laprechaun's Delight' to dałabym 95%. Rozpoznawanie odmian irysów to zajęcie dla ludzi o bardzo dobrym wzroku a ja już ślepawa trochę jestem. Odmiana zakwita w środku sezonu, dorasta do 35 centymetrów i dość ładnie przyrasta.


W ogóle nie mam pojęcia skąd mam tego irysa! Zagadka jak rzadko, nikt z moich znajomków takowego nie uprawia, nikt nic nie wie - czeski film ( może przyjechał z Czech? ). Rośnie niespecjalnie szybko, zakwita w środku sezonu, jest odrobinę niższy niż przeciętny SDB.


Ten z kolei podejrzewany był przez pewien czas o bycie odmianą 'Bling' którą Baumunk wprowadził w 2005 roku, ale bródka nie ta i żółć jakby mniej jarzeniowa. W ogóle ślepa byłam jak go usiłowałam identyfikować albo oglądałam źle podpisane zdjęcie w necie. To jest coś zupełnie innego! Wygląda na nowoczesnego irysa ( płatki ustawione poziomo ) z dobrego domu ale co on za jeden? Rozrasta się bardzo szybko, zakwita późno, dorasta do 38 cm. Jedna z moich lepszych żółtych odmian.
A to jest zrzut od pani Lucyny. Troszkę dziadkowaty ale bardzo żywotny. Przepięknie równo zakwita na początku środka sezonu SDB i kwitnie długo a wytrwale. Dzieliłam go już w pierwszym sezonie po posadzeniu! Następnego roku kępa wyglądała tak jakby żadnego dzielenia nie było. Nie mam pojęcia co to może być ale ma etat zaklepany.

2 komentarze:

  1. a ten pierwszy wyglada mi na dixie pixie
    http://wiki.irises.org/bin/view/Sdb/SdbDixiePixie?id=1&filename=1314HPIM4714.jpg#igp1

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, to wydaje się tym. Dzięks!:-)

    OdpowiedzUsuń