sobota, 9 listopada 2013

'Peach Cooler' - irys SDB z gatunku niewdzięcznych

Dwa sezony czekania aż raczy niewdzięcznik jeden cokolwiek pokazać! Rozrasta się jakby chciał ale nie mógł. No wredny jest i klimat Alcatrazu wyraźnie mu nie służy. Wyhodował go Terry Aitken i zarejestrował w 1993 roku. Rodowód ma średnio skomplikowany ('Princess of Love' x B. Jones M-334) X 'Orange Tiger', dostał wyróżnienie HM w 1997 ale jakoś mu to lepsze pochodzenie w karierze w Alcatrazie nie pomaga. Kwitnie nawet miło dla oka ale ta ciemniejsza o ton duża plama na dolnym płatku dość szybko blednie. Nie jest to mój faworyt, choć lubię irysy w takich ciepłych pastelowych kolorach. Podejrzewam że odmiana lepiej by rosła gdyby Alcatraz był choć odrobinę cieplejszym ogrodem. W ogóle to zauważyłam że Alcatraz nie przepada za irysami które mają w sobie łososiowe czy pomarańczowe tony. Nie to żeby strasznie tępił ale irysy w takich kolorach, bez względu na to jakiej są kategorii, znacznie wolniej się w moim ogrodzie rozrastają i dłużej zbierają do kwitnienia. Czyżby Alcatraz miał uczulenie na likopen?

2 komentarze:

  1. To już chyba tak jest że te biszkopciki i pomarańczki nie rosna dobrze .Nie przyrastają a wręcz zanikaja wiem cos o tym

    OdpowiedzUsuń
  2. Tę odmianę uważam jednak za szczególnie wredną, nawet nie ma co prównywać z innymi odmianami w tych kolorach. Podłe to jak rzadko - w tym sezonie bumelant jeden znów odmówił kwitnienia. Świnia nie irys!

    OdpowiedzUsuń