wtorek, 24 marca 2015

Wiosenne cyklamenki

Cyklamen dyskowaty czyli Cyclamen coum to maleństwo  kwitnące bardzo wczesną wiosną ( zdarza się że  jego kwiaty pojawiają się nieco wcześniej niż kwiaty  przebiśniegów ). Jak wszystkie cyklamenki  i ten zawitał do ogrodu za sprawą  Teresy R., znanej cyklamenowej kusicielki.  Nie jest może tak widowiskowy jak jego  kuzyni kwitnący latem czy jesienią ( Cyclamen purpurascens i Cyclamen hederifolium ) ale wczesnowiosennym kwitnieniom wiele się wybacza ( karłowacizna totalna milusińskiego  wiosennego cyklamenka nie razi  przy niziutkich  przylaszczkach czy wiosennych malutkich cebulaczkach ). Cyklamenki na zdjęciach to pamiątka po nie istniejących już bulwach "poległych" w czasie okrutnego lutego w 2012 roku. Siewki "poległych"  po trzech latach pięknie zakwitły w różnych miejscach ogrodu ( na szczęście najwięcej jest ich na fiołkowisku - pozostałe maluchy cyklamenowe też tam zainstaluję jak tylko przekwitną ). Jak roślina sama się rozsiewa to znaczy że ma się dobrze w ogrodzie, cyklamenki  dyskowate wchodzą  znaczy w skład  "stałego wyposażenia" ogrodu.

Cyklamen dyskowaty pochodzi z cieplejszych rejonów Europy  ( to rejon basenu Morza Czarnego i wschodnie wybrzeże Mora Śródziemnego ), w Azji jego stanowiska występują w Turcji,  Syrii, Libanie i  Izraelu. Porasta też okolice góry Elbrus w Iranie. Gatunek jest dość zmienny , znane są  trzy podgatunki botaniczne - ssp. coum o okrągławych liściach, ssp. elegans o większych kwiatach, niestety znacznie mniej odporny na mróz i ssp. caucasicum o liściach przypominających kształtem serce. Cyklamen ssp. coum posiada  formy botaniczne - f. coum  o kolorze kwiatów od ciemno różowych do zbliżonych do odcieni purpury, z ciemnym  wybarwieniem ( oczkiem ) u nasady płatków, f. albissimum o  kwiatach kwitnących  w kolorze czystej bieli i f. pallidum o kwiatach kwitnących w odcieniach jasnego różu do niemal bieli  z ciemniejszym oczkiem u nasady płatków. W  moim ogrodzie  zdarzały  się siewki bardzo ciemne i bardzo jasne, nie doczekałam się jedynie formy f.albissimum ( sądzę ze występuje ona stosunkowo rzadko - geny recesywne i te  sprawy ). Natomiast szczęśliwie parokrotnie pojawiła się w Alcatrazie forma f. pallida, którą  uważam za wyjątkowo uroczą. Dwie "poległe"  bulwy mateczne były wściekle różowe, ich potomstwo cieszy oko subtelniejszymi barwami. Niestety zdjątka formy f.pallida w jej najjaśniejszej odsłonie są  mało pikne, z powodu wiatru i nie nadają się do prezentacji. Bulwy cyklamenów wiosennych sadzi się dość płytko, dlatego przed zimą dobrze jest okryć je gałązkami drzew iglastych i to takich, które nie gubią za szybko igieł ( zakwaszenie gleby nie służy cyklamenom ).  Lubią miejsca cieniste, przepuszczalne i hym tego.... "pod drzewne".

Trzeba pamiętać że podobnie jak cyklameny kwitnące jesienią, latem bulwki cyklamenów dyskowatych przechodzą okres spoczynku ( to nie jest roślina dla namiętnie pielących ).  Jesienią  pojawiają się nieliczne okrągłe listki,  wczesną kwiaty a potem jeszcze dodatkowe liście, późną  wiosną roślina zasypia. Ja  cyklamenów w Alcatrazie nie okrywam, zostawiam sprawę kołderkowania opadłym liściom. Zresztą one się  sieją jak same uważają i wychodzę z założenia że natura w chwili obecnej odwala za mnie robotę,  bo rosną sobie te sieweczki na najbardziej odpowiadających im stanowiskach (  tylko "przesadzajki" będą  bardziej zadbane, znaczy dostaną gałązki na zimową porę ). Formy ogrodowe cyklamena dyskowatego to:  osławiona 'Album' ( zagadką dla mnie   jest czym różni się od f. albissimum ), 'Blush' ( "srebrne" liście, kwiaty w odcieniu ciepławego różu, z bardzo okrągłymi płatkami ), 'Maurice Dryden' ( liście bardzo mocno "wysrebrzone", płatki kwiatów białe z mocną plamką w kolorze magenta u nasady ), 'Pewter  Leaf' ( liście "srebrzyste" z szerokim zielonym marginesem, charakterystyczny jest ten bardzo wyraźny rysunek na liściach, kwiaty w kolorze  od różowego do  purpury ), 'Silver Leaf' ( rysunek liści jeszcze bardziej wyrazisty niż u odmiany  'Pewter Leaf'',  "srebrna" część liścia daje mocniej po oczach  ), Rubrum' ( kwiaty różowo karminowe - w praktyce pod tą nazwą spotyka się różne ale dość ciemno kwitnące cyklameny ), 'Tilebarn Elizabeth' ( ze szkółki Tilebarn,  roślina ma zielono - "srebrne"  liście, kwiaty w kolorze magenta z białawym centrum płatków, robią  wrażenie dwukolorowych ), 'Something Magic' ( ze słynnej szkółki Terra Nova, hodowla tkankowa, kwiaty w odcieniu zbliżonym do fioletu, liście nieco podobne do odmiany  'Pewter Leaf' ). No i to by tak króciutko o cyklamenkach wiosennych było.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz