piątek, 14 kwietnia 2017

Obrządek wiosenny


No i nadchodzi nam czas obrządku wiosennego, tak, tak, prawdziwie nazywam to świętowanie po polsku. Zawsze w okolicy świąt nawiedzają mnie przemyślenia quasi religijne. Hym, zdaje się że należę do mniejszości która w ogóle ma na tematy religijne jakieś przemyślenia ( i nie ważne  że  są quasi bo nie myśli mi się o teologii a raczej o socjologicznej stronie religii, myślenie o duszyczkowych sprawach jest - pewnie to sprawka genów pradziadka księdza ).  Katolicyzm obrzędowy jest silny przyzwyczajeniem do obrzędów, treść wierzeń jest dla większości mych rodaków mniej istotna co potwierdzają badania socjologiczne prowadzone przez instytucje opłacane "z prawa do lewa" że się tak wypiszę. Kraj mój rodzinny jest nie tyle katolicki co klerykalny, jego duchowość jest w gruncie rzeczy szczerze pogańska i nieszczerze upozowana na chrześcijanstwo ( problem Kościoła narodowego - oksymoron taki że aż zatyka ). Frasobliwy i Dzieciątko w jednym, Maryja Zawsze Dziewica, Pambuk i obecnie nieco mniej popularne grono świętych pańskich to jedynie przykrywka pod którą ukrywają się magiczne postacie z całkiem innego świata niż ten znany z kart Ewangelii. Wystarczy przypomnieć sobie góralskie bajanie  o Panu Jezusku co po Tatrach chodził i wszystkie Matki  Boskie Naszybne  cudownie się ukazujące żeby ostrzec dobrych ludzi a od razu do człowieka dociera że żyjemy w kraju gdzie religijna wyobraźnia masowa żyje w konwencji prechrześcijańskich mitów. Prawda od lat znana wśród etnologów, socjologów i innych logów. Zresztą inaczej być nie mogło, wspomnę radosne  umitycznienie chrystianizacji naszych ziem ( dwaj Aniołowie - "Cyryli i Metody", he, he  - na postrzyżynach syna Piasta Kołodzieja ). Jakoś masowo nigdy nie przekroczyliśmy pewnego progu pytań o własną duchowość co było udziałem naszych słowiańskich sąsiadów z południa i wschodu. Jesteśmy religijnym ignorantami i po ignorancku się zlaicyzujemy ( tak samo płytko jak płytkie jest polskie chrześcijaństwo w wydaniu powszechnym czyli katolickim ). Przedziwne  że uchodzimy za naród chrześcijan, śmiem twierdzić  że naszą religią narodową jest ignorancja z lekka zabarwiona oportunizmem. Stąd pewnie to przywiązanie do  symboli które ma nam ułatwić udawanie że wiemy w co wierzymy. Od dawna  usiłujemy wmawiać światu że  jesteśmy kimś innym niż jesteśmy. Długa tradycja, jeszcze sarmacka, he, he. A magiczność w  nas  nadal siedzi  i jak ten diabeł Rokita co i raz ze spróchniałej  "wierzby szczerzepolskiej" wyłazi. No to Kochani, wesołych świąt i za zdrowie Święconki, prawdziwej bohaterki obchodów polskich świąt Wielkiej Nocy.10 komentarzy:

 1. Niestety prawdę rzekłaś i ja też to rzeknę po raz któryś, że nasz tradycja /nawet ta pogańska/ - przedkładana jest ponad prawdę Bożą i ewangelię Chrystusową.
  Ludzkie bajanie jest często ważniejsze, niż Słowo Boże, a ten kto rzeczywiście żyje zgodnie z Pismem Świętym uchodzi w kręgach "potencjalnych" katolików za sekciarza. Znam to z autopsji:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasze świąteczne tradycje były i są słowiańskie do bólu, chrześcijańskie są tylko z nazwy. A ponieważ obrządek ważniejszy u nas niż treść wierzeń mamy do czynienia z deklaratywnym katolicyzmem - masowo społeczeństwo twierdzi że jest katolickie i masowo nie zna dogmatów wiary. No wierzymy, wierzymy, z tym że nie bardzo wiemy w co. Tak mi wychodzi że jesteśmy narodem na skraju załamania nerwowego, he, he.;-)

   Usuń
 2. I to jest cudowne, ludowe i jakże potrzebne.I słowami poety "Nie angielskie, nie kreolskie,Ale nasze, nasze polskie,Nie austriackie, nie jakieś inne,Ale rodzinne! Ale rodzinne! Takich drugich nie zna świat!
  No to magicznej, spokojnej, radosnej i słonecznej Wielkanocy, smacznego jajka, mokrego dyngusa ! Wesołego Alleluja!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chcę Cię martwić ale obrządki też nie są wieczne, nasze przetrwały chrześcijaństwo bo udało się je wypełnić treścią paszącą do "nowej" religii ale czy przetrwają leniwogenną ignorancję z lekka zabarwioną oportunizmem - może być cieniutko. Masz rację, świętujmy póki czas,;-)

   Usuń
 3. Wiem kim jestem i tego się trzymam :)

  Radosnych świąt życzymy :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Toś samoświadoma, dość rzadka sprawa.:-)
   Ja też życzę fajnie spędzonych świąt, oby pogoda była lepsza niż w prognozach ( wtedy można trochę pocieszyć się zielonym wokół ).:-)

   Usuń
 4. Jakimś smutkiem i zadumą powiało...
  Mimo wszystko radosnych Świąt życzę!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś mi smutnawo z wiekiem, to chyba normalne.;-) A poza tym pogoda w tym roku wredna, najpierw niemal lato a teraz śnieg padał!:-(

   Usuń
 5. Tabasiu wszystkiego dobrego w te Święta i po nich też.
  Pięknie napisałaś, a smutne jest to, że masz rację w całej rozciągłości.
  A może jak zdechnie obrządek, puchate królisie odwalą kitę, żółte kurczątka oddalą się grzebnąć pazurem w kompoście, a pisanki okażą się być zbukami, może wtedy wypłynie na wierzch nieśmiało i powoli kwintesencja Wielkiej Nocy?
  Mimo wszystko życzmy sobie radości ze Zmartwychwstania! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chcę Cię straszyć ale na ogół tak jest że wierzenia odwalają kitę przed obrządkiem. Mamy do czynienia z tzw. pustką obrządku, cóś mi się zdaje że u nas to już trwa. No nic, jakoś to będzie, w końcu zawsze jest jakoś.:-)

   Usuń