środa, 12 lipca 2017

'Sherbet Bomb' - irys TB "nadprogramowy"

Dostałam  go jako bonus wraz z "australijskim transportem" . Przede wszystkim widać że to nowa introdukcja, płatki dolne ustawione w poziomie ( nie jest to typ budowy preferowany  przez Barrego ), kolory subtelne choć nie da się w żaden sposób określić ich jako pastelowe, piękne pofalowanie płatków. Oczywiście kwiat jeszcze nie prezentuje się tak jak powinien, w końcu kłącze  siedzi w  glebie dopiero  od kwietnia i to kwietnia zimniejszego niż zazwyczaj. Myślę że dopiero za dwa lata ten irys pokaże wszystkie atuty, w przyszłym roku zapewne będzie pauza  w kwitnieniu jak to z irysami sprowadzanymi wiosenną porą z Australii bywa.Teraz metryczka - odmianę zarejestrował Barry Blyth w roku 2014, w sezonie 2015/2016 została wprowadzona do sprzedaży przez szkółkę Tempo Two. Genealogia jest z tych "królewskich", lista przodków dłuuuga - (T196-1: (R85-Y: 'Alpine Harmony' x 'Adoree')) x R41-1: (P157-1: (N275-1: (L280-1: (G75-A: (E99-1: (B132-2: 'Holiday Lover' x 'Love Comes') x 'Bygone Era') x (E158-2: (B202-1: 'Affaire' x (Z55-3: (X108-2 x X108-10: 'Chocolate Vanilla' sibs)) x (B164-1: 'Chocolate Vanilla' x 'Electrique'))) x (G63-G: 'Mandarin Morning' sib)) X (L133-1: 'I’m Dreaming' sib) x (L115-B: 'Shiver Of Gold' sib) x (O228-4: 'I’m Dreaming' sib x 'Platinum Class' sib)) X 'Infatuate'). To sib. to oznaczenie siostrzanych siewek odmian. 'Sherbet Bomb'  jest odmianą wcześnie kwitnącą, dorasta do 86 cm wysokości. U mnie będzie robił za wytrawnego  gościa przy tej słodziźnie 'Keeping Up Appearances'.


4 komentarze:

 1. Niedługo mam urlop i robię porządek z irysami bo mam ale nie kwitną. Doszłam do wniosku, że inne rośliny się rozrosły i po prostu mają za mało słońca.Twój jest piękny :D

  OdpowiedzUsuń
 2. W centralnej i północnej Polsce lipiec to najlepsza pora na przesadzanie i dzielenie irysów bródkowych. Te irysy lubią glebę lekką i potrzebują dużo słońca do szczęścia ( szczęśliwy irys kwitnie jak marzenie ). Sadzić trzeba dość płytko, tak by kłącza były przykryte ale nie wkopane na jakąś straszną głębokość ( dobrze jak są zwrócone ku południu ). Bródki trzeba co trzy - do pięciu lat na maksa dzielić i przesadzać. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale piękny..;) ja w tym roku swoich nie zdążyłam sfotografować ..pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piąkny, tak, piąkny swoiście. Jak to u Blytha.;-)

   Usuń