wtorek, 21 listopada 2017

'Zawisza Czarny' - irys TB na którego można liczyć

Zacznijmy od  ogłów zanim przejdziemy do szczegółów. Jak to jest z tą czarną barwą kwiatowych płatków? Antocyjany czyli grupa organicznych związków chemicznych z klasy flawonoidów ( czyli grupy takich organicznych związków chemicznych występujących w roślinach , które spełniają funkcję barwników, przeciwutleniaczy insektycydów i fungicydów, chroniących przed atakiem ze wszelkiego wrażego roślinnego i zwierzęcego pochodzenia - większość z nich to barwniki zgromadzone w powierzchniowych warstwach tkanek roślinnych, nadające intensywny kolor i ograniczając szkodliwy wpływ promieniowania ultrafioletowego ), będących glikozydami ( pochodne cukrów, grupa organicznych związków chemicznych zbudowanych z części cukrowej i aglikonowej, resztę pominę milczeniem żeby nie bolało ), w których barwnymi aglikonami ( niecukrowy składnik glikozydów, podstawnik w glikozydach połączony z cukrem wiązaniem glikozydowym ) są antocyjanidyny na ogół cyjanidyna, pelargonidyna lub delfinidyna. Taa, wszystko jasne, nieprawdaż?
W sumie jedno zdanko zawierające wszelkie info, he, he. Dobra, z polskiego na nasze  - to czerwone co jest w buraczkach i fioletowe co jest w jagodach to antocyjany. No tak ale dlaczego buraczki są czerwone  a jagody  fioletowe? Bo w zależności od pH soku antocyjany komórkowego mogą przyjmować barwę od czerwonej po fioletową. Bardzo intensywne  wybarwienie  kwiatów ( i nie tylko kwiatów ale tez owoców i warzyw  ) w kolorze fioletowym czy granatowym uznaje się za "czarne" . No to było krótko, zwięźle i na temat.


Irysów o  "czarnych" płatkach całkiem sporo, hybrydyzerzy lubią uzyskiwać "najczarniejsze" odmiany. U mnie rośnie sobie 'Zawisza Czarny', polska  odmiana autorstwa Zbigniewa Kilimnika. To taki "czarny" irys o ciepłym odcieniu kwiatowych płatków. Odmiana została zarejestrowana w 2011 roku a od roku 2015 jest  do nabycia w szkółce Irysek Roberta Piątka.  Powstała w wyniku krzyżowania siewki o nr ZK-99-02-A ('Best Bet' x 'Gorby's Red') x 'Hello Darkness') X 'Midnight Oil'. Po tatusiu  'Zawisza Czarny' ma ten ciepły odcień głębokiego bardzo  ciepłego fioletu, natomiast  ten z lekka  ocierający się o staro złoty odcień bródki wygląda na spadek po babci, odmianie 'Best  Bet'. Co prawda bródka  odmiany  Pana Zbigniewa jest bardziej brązowa  niż złota, nie ma jednak nic ze zdecydowanych fioletów bródek pozostałych odmian  rodzicielskich ( no może tylko tę bazę pod  bródką ). 'Zawisza Czarny' dorasta do  81 cm wysokości, kwitnie w zasadzie w  środku sezonu ( piszę w zasadzie  bo zdarza się  że zaczyna ciut wcześniej ). Ma piękną aksamitną teksturę płatków i całkiem niezłą substancję ( znaczy  kfiot nie zdycha  błyskawicznie ). Odmiana została nazwana na część Zawiszy Czarnego z Garbowa herbu  Sulima, naszej XV wiecznej  supergwiazdy turniejów rycerskich. Z moich obserwacji wynika   że na tej odmianie można polegać jak na Zawiszy - ładnie się rozrasta i dobrze kwitnie ( aż się ciśnie na klawiaturę że niezawodnie, he, he )

9 komentarzy:

 1. On jest na moim ekranie mocno granatowy a nie czarny :/ Ale piękny :D Przypomniałaś mi, że w przyszłym roku chciałabym jeszcze raz spróbować z irysami... Ty narzekasz na nie, że słabo kwitną u mnie głównie machają do mnie liśćmi :P

  OdpowiedzUsuń
 2. He, he, ja zawsze narzekam na irysy, taka już ze mnie Niezdowolencja.;-) Natomiast kolor płatków to na pewno nie jest granat, to bardzo ciepły fiolet, miejscami na pograniczu boro - brązu. Granat to raczej u innego "czarnego" irysa Pana Zbyszka, słynna "Czarna Madonna" kwitnie w tym kolorze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W świetle dziennym nawet trochę tego fioletu widzę, ale pewnie to też zależy od jakości komputera i jego odtwarzania zdjęcia :) W każdym razie piękny, jaki by ten kolor nie był :)

   Usuń
  2. Z kolorami to tak bywa, nie dość że zdjęcia czasem nie oddają prawdziwej barwy ( bo słońca nie było albo było go za dużo ) to jeszcze ekrany kompów swoje robią. Poza tym to co dla jednych jest ciepłym fioletem dla innych barwą śliwki a dla jeszcze innych to już purpura. Numerki na określenie koloru się przydajo, jak w tej mieszalni farb, he, he. ;-)

   Usuń
 3. http://stargold888.com/index.html

  OdpowiedzUsuń