niedziela, 12 kwietnia 2020

Wrzuta wielkanocna
Jest tak: Mrutek zainteresował się nagle tym czym nie powinien, zajączek mój jeden a Sztaflik zrobiła mła dziś rano takiego baranka podczas porannego chłeptania kawy że cud że mła ma jeszcze zęby,  Szpagetka i Okularia robiły przez cały dzień  za mamusine kurczątka. Mimo zakazów odwiedzili nas Epuzer i Pasiak, przy czym pomiędzy tym ostatnim ( lumpem ostatnim, jak mła wymiauczał Mrutek ) a Mrutim doszło najsampierw do miauczalnej utarczki a potem do przepychanki zakończonej gryzieniem i pazurowaniem. Pasiak nadal prowadza się z Ocelotem 2, czego Mrutek nie może mu wybaczyć. Walczących uspokajałam  wątróbką i gotowaną kurzyną, żarli ale byli pełni pretensji do siebie wzajemnie i nie wiadomo dlaczego do mła tyż te pretensje mieli.


W ogrodzie hiacyntowe szaleństwo, pięknie wonieje i uroczo wygląda. Młą ma wielka słabośc do hiacyntów choć one  u niej dopiero po paru latach zaczynają wyglądać tak że jakoś tam paszą ( z trudem )   do jej koncepcji "leśnego" ogrodu.  Mła jest jednak tak czuła na ten zapach i wdzięk dzwonkowatych kfiotków że jest w stanie  czekać na ten bardziej "dziki" wygląd hiacyntów ( najlepiej "dzikiego" hiacynta udaje u niej  odmiana 'Anastasia'  - ten foletowy  hiacynt na focie obok ). W tym roku nie ma bratków ale godnie zastąpiły je fiołki odoratki. Pojawił się nawet taki, którego mła już opłakała ( ten na ostatniej fotce ). Ku jej uciesz kfiotka pokazała też odmianowa przylaszczka transylwańska. Jutro ma padać, mła czeka na ten dżedż jak ta kania. Lany poniedziałek bardzo by się ogrodowi przydał.

24 komentarze:

 1. Twoje hiacynty są zjawiskowe, wow! Zdrówka dużo i pogody ducha na kolejne dni ;) Pozdrawiam cieplutko! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięks i ja Tobie życzę wszystkiego dobrego. A jeśli chodzi o hiacynty to postanowiłam w tym rok jesienią zapolować na odmiany w tzw. "nieokreślonych kolorach". :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. O raju... to naprawdę hiacyntowe szaleństwo, ależ pięknie u Ciebie, niesamowita ilość tych kwiatów, a zapach musi unosić się daleko <3 U mnie dosłownie kilka sztuk hiacyntów, ale pewnie winne temu moje lenistwo w wykopywaniu cebul. Nigdy tego nie robię.
  Pozdrawiam serdecznie, Agness :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bardzo rzadko wykopuję cebule bo do mojego ogrodu bardziej pasują takie mnie "upchane" kwiatami hiacynty. Jednak mam ich bardzo, bardzo dużo bo co roku coś tam się staram dokupić a raz na parę lat dzielę starsze cebule. Pachną rzeczywiście obłędnie, mam otwarte okno i nawet teraz czuje ich lekki zapach ( najmocniej pachną w słoneczny dzień ). :-)

   Usuń
 4. Dziękuję za magnolię, jest piękna. Już wyobrażam sobie ten zapach, jak cała zakwitnie. Już teraz pachną hiacynty, a ich kolorystyka jest tak różna, że nie potrafiłabym wskazać najładniejszego. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Boguśku, ona dopiero zaczyna, dzień - dwa i da czadu. Zaraz będą też kwitły i inne magnolki. Mła dziś obserwowała jak rozwijają się ich pąki. Z hiacyntowym najładniejszym mła ma też problem. ;-)

   Usuń
 5. Oraju, ale masz pięknie! Jakoś u ciebie cieplej chyba. U nas dopiero co szafirki wylazły. Co kilka dni są przymrozki. Wiatr zimny, choć na słońcu cieplutko. Ale Podlasie zwykle opóźnione z okresem wegetacyjnym. Poczekamy, za chwilę czeremcha ruszy, co z kolei ja uwielbiam :) Koty jak koty, nerwowe teraz, wszak miłość i wojna...
  Hiacynty wszkaże magiczne masz. I taką przylaszczkę machmatą też mam w moim dzikim sadzie, posadziła ją pani, która mieszkała w naszym bloku. Umarła już dobrych parę lat temu, a jej kwiaty zdziczały i mają się bardzo dobrze.. Ale jeszcze jej daleko do rozkwitu. Miłego Poniedziałku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Podlasiu wszystko jest ze dwa tygodnie później niż w mieście Odzi. Za to macie więcej wilgoci za którą my tu tęsknimy. Cóś za coś. Mła lubi swobodne ogrodowe klimaty ( bukszpanów by nie cięła gdyby nie wraża ćma ) i dziczejące kwitnące rośliny jej paszą. No, może z wyjątkiem jej ogrodowej miłości, przecywilizowanych irysów bródkowych. ;-)

   Usuń
 6. U nas pada. Popaduje, dla ścisłości. Ale dobre i to.
  Zauważyłam, że bukszpan ( nasz ) kwitnie. Nie wiedziałam, że one to robią. Teraz już wiem.
  A te białe cuda z paskiem nieba przez środek każdego płatka to hiacynty czy jakieś cebulice? Przepiękne. Podaj nazwę, proszę, to sobie kiedyś nabyję. I ze szczęścia wtedy zawyję.
  Lanego poniedziałku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To biało - niebiewskie to puszkinia, rozmiaru śnieżnika roślinka. "Sztuk dziesięć" cebul można nabyć było w zeszłym roku po preferencyjnej cenie czech złotych polskich. A pewnie że bukszpany kwitną, u mła kwitną prawie co roku.

   Usuń
  2. Bo te Twoje bukszpany pewnie już swoje lata mają, a mój rodzynek jeszcze młody.
   Puszkinię zapisałam w kalendarzu na wrzesień. Będę sprawdzać.

   Usuń
  3. Yes, moje bukszpany to staruchy. Puszkinię warto zapuścić, miła jest.

   Usuń
 7. Ależ cudne te łany hiacyntów . W zeszłym roku kupiłam sobie właśnie takie nieoczywiste, zakwitły przed domem na herbaciano- morelowy kolor, całkiem udany . Wyczekiwanego lanego poniedziałku u nas w Lubuskiem nie było, ledwie jakiś pokropek, ale dobre i to. Magnolie już kwitną bosko, jak co roku , brzozy się zazieleniły, koty wyjadły, co lepsze, z zapomnianego po sesji zdjęciowej na tarasie w sobotę koszyczka ze święconką- życie wokół trwa w najlepsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hiacynty rulez, jak to pisujo na murach. U mła też pokropek ledwie i to przemieszany ze strach - magnolki zbierają się do kwitnienia a tu zapowiadajo przymrozki. Pacz jakie te koty inteligentne stworzenia, u mła też zawsze widzą gdzie jest co dobrego, choć mła przed nimi chowa. :-)

   Usuń
 8. Wszystkiego dobrego życzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Agatku, ja Tobie i Twoim wszystkim tyż życzę. Nie mogę pisać na Twoim blogu komentarzy bo mła teraz z większości blogów wyrzuca jako anonima. U Kury Naczelnej mła się jakoś udało wbić ( ale już ją wybiło ).

   Usuń
  2. O jej? A dlaczego tak?

   Usuń
  3. Zmieniłam ustawienia pisania u mnie. Ale jak Ci się poprawi z tymi komentarzami to daj znać.

   Usuń
  4. OK, dzięki Agatku. Jednak nie wiem czy to nie problem z moim blogerem, różne sztuki muszę ostatnio wyczyniać. :-)

   Usuń
 9. Dobrze pamiętałam... co to jest na tym drugim zdjęciu od góry? Ja chyba coś takiego kupiłam, miało zimować i klapa... chyba że ja miałam coś podobnego aczkolwiek innego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anemonki greckie, raczej twarde i dobrze zimujące. Czy na pewno one to były one? :-)

   Usuń
  2. Nie. To nie one. Nie pamiętam tamtych nazwy ale gdyby padła to bym rozpoznała. Te moje miały kwitnąć latem i tak też zrobiły... muszę poczytać o tych :) Dzięki :)
   Nie myśl o moich bo dla laika podobieństwo może być takie, że dla znawcy roślin będzie szokujące :D

   Usuń
 10. U mnie ostatnio też każdego dnia inne fochy. Jednego jest ok , a drugiego koty się na siebie patrzą pół dnia. Ja ich nie ogarniam. Ja tylko jeść daje i kuwety sprzątam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mła to nawet niestety czasem musi sędziować na ringu i tak się dziwnie składa że to ona ma zazwyczaj największe obrażenia w wyniku walk. Koteczki... ;-)

   Usuń