piątek, 27 maja 2016

'Elysium' - irys IB "porwany"

Andrzej cały zdumiony, w moich umiłowanych "brudach" czyli  irysach  o kolorkach typowych dla solidnie zużytych ścierek do podłóg zakwitł śliczny landrynkowaty irysek 'Elysium'. Znacznik mi gdzieś od niego odfrunął i zachodziłam w głowę co to za jeden.  Szczęśliwie w Irysowie go rozpoznali, co prawda jak wspomniałam ze zdziwkiem lekkim, bo moja miłość do  "brudów" nie jest żadną tajemnicą. Na moich rabatach goszczą zdechławe kolorki, takie słodziaki to raczej  u Mamelona w ogrodzie. Oczywiście Mamelon po oblookaniu "rzeczonego" twierdzi że to irysiątko morelkowo - mandarynkowe  powinno rosnąć u niej w Mamelonoison  ( fakt, dobrze by tam pasił ), że  musiało dojść do jakichś chachmęckich zawirowań i irys został "porwany" zanim trafił do właściwego miejsca przeznaczenia, he, he. Mamiemu nie należy wierzyć, to królowa przesadzania roślin - opłakane w zeszłym roku 'Hello Darknes' ( " No mówię Ci zniknęły" ) kwitną obecnie w różnych irysowych kępach i Mamelon zastanawia się jakim cudem tak się stało, he, he. Nic to, 'Elysium' wyląduje w Mamelonowym ogrodzie  bo po prawdzie jest jakby dla niego stworzony. Teraz metryczka - 'Elysium' zarejestrowała Marky Smith w 2002 roku, rok później odmiana trafiła do handlu za pośrednictwem szkółki Aitken's Salmon Creek Garden 2003. Odmiana jest wynikiem krzyżowania ('Fairy Lore' x 'Tricks') X 'Answered Prayers'.  Kwitnie w środku sezonu, dorasta do 53 cm wysokości. Kwiat w typie glaciata, ładnie pofalowany.


5 komentarzy:

 1. Obecnie kwitną mi irysy i raczej widząc, jak są w rozkwicie mogę założyć, że te co nie kwitną to już nie zakwitną. Wyczytałam, że irysy sadzi się w połowie lipca? Czy ja mogę teraz wyciągnąć bulwy nie zakwitłych i posadzić w inne miejsce, czy jednak czekać?

  OdpowiedzUsuń
 2. Najlepiej byłoby poczekać kiedy kłącza jednak wlezą w stan spoczynku. To wypada różnie w poszczególnych regionach, najlepiej przyjąć że tak koło sześciu tygodni po kwitnieniu. Jeżeli jednak nie ma wyjścia to trudno - przesadzaj, najwyżej będą słabiej kwitły ale przeżyją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale te co chcę przesadzać to nie zakwitną. Wypuściły liście, czyli teraz wiem gdzie są w gąszczu rozrośniętej rabaty i tak tkwią...

   Usuń
 3. Jeżeli w tym roku nie zakwitną to i tak nie znaczy że termin spoczynku mają inny niż rośliny kwitnące.;-) Jednak jeżeli jest taka sytuacja rabatowa jak opisujesz to przesadzaj, irysy od tego nie zamrą. Bez obaw!

  OdpowiedzUsuń