niedziela, 12 czerwca 2016

'Land Down Under' - irys TB spełniający oczekiwania

Zacznę od metryczki - 'Land Down Under' został zarejestrowany w 2013 roku przez Thomasa Johnsona i tego samego roku wprowadzony do handlu przez szkółkę Mid - America. Odmiana jest wynikiem następującego krzyżowania: ( siewka Blytha o numerze 0139-B: (Wintry Sky x Mango Daiquiri sib) x Audacious Amber) X Audacious Amber. 'Land Down Under' dorasta do 97 cm ( ma bardzo mocne pędy, więc wydaje mi się że nie powinien być z tych wylegających irysów ), kwitnie w środku sezonu. Typ kwiatu został przez hybrydyzera określony jako bicolor ( mimo uroczego zadmuszku przy bródce ). To  bardzo młoda odmiana ale już zdołała uzyskać pierwsze wyróżnienie - Honorable Mention 2015.  Jeżeli rzeczywiście szybko tworzy widowiskową kępę i  rozwija te 9 pąków na  pędzie opisanych przez Thomasa to wróżę mu znacznie więcej niż  tylko jedno wyróżnienie. Do mnie irys przyjechał bezpośrednio ze szkółki Mid - America, znaczy nabyłam ( ściepka, ściepka ) u źródła. Pierwsze kwiaty już za mną i tak - to jest właśnie tym czego oczekiwałam! Zdarza się czasem że irysy na które człowiek się "napala" oglądając netowe i katalogowe  fotki w realu rozczarowują. Jednak to nie ten przypadek, ten irys jest dokładnie taki jaki miał być. Jeżeli czymś mnie zaskoczył to tylko pozytywnie - bardzo miło kwiaty się starzeją, żadnej starczej ścierkowacizny,  dość często się pojawiającej  przy tym odcieniu jaki mają płatki kopuły. Przyznam  że wiele się po tym irysie spodziewam.


4 komentarze:

 1. Jak tak pokazujesz raz za razem i jeszcze te zdjęcia są w zbliżeniu to rzeczywiście zaczynam dostrzegać między nimi coraz więcej różnic. Jak sadzisz irysy br... ódkowe :D?

  OdpowiedzUsuń
 2. O irysach br.....he, he napiszę jak będę sadziła, czyli w lipcu. Taki miniporadnik. Pewnie że one, te irysy br....., się różnią, he, he. Na przykład fioletowe irysy w moim ogrodzie mają różne kolory bródek. Całkiem insza inszość.;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. he he he Odmieniłaś moje spojrzenie na irysy pod kątem wyglądu i nazewnictwa :D

   Usuń
  2. Ciesze się bo irysy są naprawdę pięknymi roślinami. I wcale nie koniecznie takimi do bardzo, bardzo cywilizowanych ogrodów. Jedno z najpiękniejszych nasadzeń irysów bródkowych widziałam w RHS Wisley - morze ostnic, traw o cieniutkich źdźbłach, a wśród nich mikołajki i irysy. Miodzio!

   Usuń