piątek, 9 czerwca 2017

'Sargent Preston' - irys TB o dyskusyjnej urodzie

'Sargent Preston' przyjechał do Alcatrazu z ogrodu Pana Waldemara, znanego w Polszcze "uprawiacza" irysów bródkowych.  Napiszę od razu że jest to irys z tych które albo się kocha albo nienawidzi. Ja byłam i jestem tą odmiana zachwycona ale znam takich ( całkiem ich sporo ) którzy  na widok  kwitnącej kępy i  z przekąsem mówią "Cóś pięknego", albo i gorzej. No tak, łączenie piaskowego beżu, z  błękitem i zdechławym fioletem nie do każdego dociera. Ludziska za nic mają subtelne  żyłkowanie kopuły, piękne starzenie się kwiatu, obfitość kwitnienia.  Kfiot nie jest pięknie fioletowy ani niebiewski, ani żółty, zupełnie  nie jak irys na którego widok sąsiedztwu kopara opadnie!  Dobra, robię się złośliwa. Niektórym normalnym ogrodnikom też się ten zestaw kolorów nie podobie, nie jest w ich typie czy też nie pasi im do nasadzeń - zdarza się. Mnie się podoba i uważam że pasi ( ha, Mamelon przyznała że połączenie z odmianą 'American Maid' wyszło nieźle ). Dosadzę do mojego zestawu 'Sargent Preston' and company jakąś ciemno kwitnącą odmianę, miłego fioletowo - granatowego w typie self i będzie gut! Teraz metryczka - odmianę zarejestrował w roku 2000 Chuck Chapman i w tym samym roku weszła  do sprzedaży za pośrednictwem jego szkółki. 'Sargent Preston' dorasta do 107 cm wysokości, kwitnienie zaczyna w końcu środka sezonu kwitnien irysów  TB ( u mnie zaczyna wcześniej - to irys środka sezonu ). Odmiana jest wynikiem następującego krzyżowania: siewka o znaczona  # 89-352-2A: ('Honky Tonk Blues' x 'Condottiere') X siewka oznaczona # 90-586-1: ('Rosette Wine' x 'Mary D' ).


4 komentarze:

 1. Ekhe, ekhe... zaraz będzie po irysach, rozumiem że normalsi mają dość moich irysowych bredzeń. :-) Ten toto kwitnie drugi tydzień, sporo pąków w mieszkach ma ta odmiana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) a tak pytam, bo u mnie jakas stara odmiana,ale na moje oko to kwitnie jeden dzień a potem smętnie zwisa jak zgniła sałata, muszę wyrzucić:)

   Usuń
  2. Porządna odmiana powinna pojedynczy kwiat utrzymać przynajmniej trzy dni i nie ma że nie ma! Wiadomo w upały kwitnienie trwa krócej, ale kwiat powinien mieć na tyle dobrą substancję żeby nie ścierkował przed czasem. No i roślina musi mieć wiele pąków, odmiany mało upączone, choćby najpiękniej kwitnące odpadają moim zdaniem w przedbiegach. :-)

   Usuń