wtorek, 27 kwietnia 2021

Po przymrozku

Mła dziś po południu zdobyła się na odwagę i poszła do Alcatrazu oglądać straty po przymrozku. dzisiejszej nocy było u nas coś kole trzech stopni na minusie a to nie jest temperatura która sprzyja  zachowaniu urody magnolkowych kwiatów.  No cóż, jest raczej średnio ale mła pociesza się że mogło być gorzej. Magnolki w zasadzie  jeszcze w większości w pąkach więc przymrozek  nie wyrządził szkód straszliwych i niszczących urodę kwitnień, tym niemniej nie jest tak że  nie wyrządził szkód widocznych. wszystkie magnolkowe kwiaty które szykowały się do rozwinięcia  i były w tym szykowaniu zaawansowane, oberwały na tyle że jest to widoczne z daleka. To co stulone i dopiero wchodzące w fazę prawdziwego pąka kwiatowego  przetrwało jako tako, znaczy mróz uszkodził takie pąki w bardzo niewielkim stopniu. Uff... naprawdę mogło być gorzej,  mła pamięta rozwinięte pięknie magnoliowe kwiaty którymi drzewa były wręcz obsypane a które  w ciągu jednej mroźnej  nocy zamieniły się  w jeden  z najsmętniejszych ogrodowych widoków.  Naprawdę dobrze  że w tym roku wiosna wiosna nie wybuchła znienacka tylko jest taka jak być powinna w naszej strefie klimatycznej, magnolki nie kwitły na całego i  ich kwiaty jakoś wczorajszo - dzisiejszy nocny  przymrozek zniosły.

Przyziemie zniosło przymrozki zdecydowanie lepiej, hiacynty, tulipany, ciemierniki - praktycznie żadnych uszkodzeń mła nie zauważyła. Jedyne co ją troszkę martwi to brak przyrostu liści u rozsadzonych niedawno, tak trochę niezgodnie ze sztuką,  fiołków motylkowatych które Ciotka Elka z uporem nazywa motylkami fiołkowatymi. Mła dzieliła i rozsadzała  bo się jej wydawało że rośliny powinny  to jakoś bezstresowo znieść a tymczasem listków cóś nie widać. Za to mła znalazła dziś liście anemonopsisa, małe bo małe ale zawsze cóś. Ucieszyła się jak Rarabara z cudem ocalonego bodzicha, mła myślała że jej rarytetne anemonopsisy przegrały jednak walkę o byt która się zaczęła dwa lata temu wraz z suszą  a tu proszę, jednak są oznaki życia. Mła postara się dopieścić, choć będzie musiała to robić bardzo ostrożnie bo anemonopsisy  przesady dobrutkowej nie lubią, jak to rośliny leśnej proweniencji.  Z ogrodu mła wygarnęła Szpagetkę która po wczorajszym spotkaniu z Fantą usiłowała zaznaczyć swoje panowanie we wszystkich częściach naszej hacjendy. No bo wicie rozumiecie Wielka Imeratorowa Parteru spotkała się z Jej Trójkolorowością Gwiazdą Piętra i próba sił była, znaczy każda  chciała pokazać co potrafi  zrobić swojej służbie która trzyma kotę w ramionach. Fanta wykonała wsadzenie łapy w oko a Szpagetka zasięście na głowie. Dziś rano Szpagi jeszcze przeżywała spotkanko i wypruła na dwór coby wszystko opoliczkować. Skutek był taki  że mła wyciągnęła jej z polika kleszczora, którego  Mrutek natychmiast chciał adoptować.

Fotki  to zdziśki z ogrodu a w muzyczniku kalina z propozycją nie do odrzucenia.

25 komentarzy:

 1. Powiedz, że te anemonopsisy to mają u mnie szanse....bo mokro i próchniczo to mam...plissss.. co?
  Rabarbara

  OdpowiedzUsuń
 2. I powiem ja Tobie, że to ciekawe z tym magnoliowym życiem i mrozkami - u mnie niby ostrzej, nocą -4, magnolie wokół (ja nie mam) całkiem kwitnące (oczywiście, te wcześniejsze odmiany)i patrzyłam a tu żadnych uszkodzeń. Może u nas ten mrozek tak bardziej przy ziemi a w Óckiem bardziej górą ? No ale u Ciebie przecież miasto i osłonięte domami podwórko !
  No i co tam człowiek wi......
  Rabarbara

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby to ładnie ując w kontekście Twoich glin? Jak wykopiesz dołek i wypełnisz czym trza to może się uda. U mnie w temacie anemonopsisowym to wogle są dołki i górki, z przewagą tych pierwszych. No ale mła jest w tym wypadku uparta jak ten osieł. Co do mrozów to one jakoś tak falami zdziwnie łapio, raz szronią po dole a raz mrożą kfioty wysoko na drzewach. U mła klimat ten... tego... podgórski, he, he, he, znaczy mła mieszka kole najwyższego wzniesienia w Odzi. Znaczy mła to właściwie góralka. Jak ta Szerpa Ci napiszę - mróz robi co kce, hej! ;-D

   Usuń
  2. A czym trza ? Dołek wypełnić, znaczy ;)).
   Rabarbara

   Usuń
  3. Bo wiesz, ja to takiej rutewce delavaya wypełniłam dołek czym trza a ona i tak nic. Nie ma jej znaczy :((
   Rabarbara

   Usuń
  4. Próchniczą glebą o leciutko malutko kwaśnym odczynie. Delavajki nie są niestety długowieczne w przygotowanych dołkach, w naturze to łąkowa bylina, taka z wilgnych łąk.

   Usuń
 3. Te biało- kobaltowe to jakieś tulipany botaniczne ? Pięknoty ! U mnie w mieście mimo przymrozku magnolie wyglądają pięknie, a już są w pełnym rozkwicie. Za to świeżo zakupione i nieposadzone pelaśki , pozostawione na tarasie, ostro mi podmarzły. Pewnie tak jak u Rabarbary mrozisko pełzało nisko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest nasz olenderści zakup, mła kupiła parę sztuk Tulipa humilis 'Coerulea Oculata Alba', śliczny maluch.

   Usuń
 4. Oooo, a ja ich nie wypatrzyłam, lebiega . Nawet nie wiedziałam, że istnieją w takim zestawieniu kolorystycznym. No śliczności, panie dzieju :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Były jeszcze takie róziawe, Verka nabyła - mła wlezie na forum coby zobaczyć jak jej wyszły.

   Usuń
 5. Cudny tulipanek!U nas w kotlinie chyba przymrozku nie bylo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W realu jest tak samo uroczy jak na fotach. Co do przymrozków to z Was kotlinowcy szczęściarze.

   Usuń
 6. Tulipanki w istocie słodzizny :).
  Nie wiem jak gdzie u kogo ale u mnie ślimakôw wszelkiego autoramentu pełno.
  Bronię się przed wizją niebieściutkich granulków ale ....... bo to jednak obrzydliwe w skutkach no i kto wie na co i kiedy jeszcze szkodzi, ale........
  Rabarbara

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mła są ale france podmarzły nieco. Dobrze im tak! Co będzie później nie wiem, chyba jeże będę zaklinać coby przyszły w dużej ilości bo żyru pełno.

   Usuń
 7. U nas drugi dzień biała trawa jak idę do pracy. Brrrr

  OdpowiedzUsuń
 8. A u nas po dwóch porankach z -5 w końcu słupek rtęci (alkoholu?) powyżej zera. Ach wiosna. Bardzo, bardzo oziębła w tym roku.

  OdpowiedzUsuń
 9. U mła w nocy był jeszcze chłód , znaczy oscylowało to wokół zera ale akcji ze szronem niet. Wiosna nie jest oziębła, wiosna jest w końcu normalna. Tak właśnie powinna wyglądać w kwietniu w naszej strefie klimatycznej co zresztą znalazło odbicie w przysłowiu. To kwiecień bez opadów, z temperaturami w okolicy dwudziestu stopni na plusie nie jest czymś dla nas właściwym.

  OdpowiedzUsuń
 10. Seriale... Hemlock Grove polecam 😝

  OdpowiedzUsuń
 11. 2 sezony tylko ogladnelam .

  OdpowiedzUsuń
 12. Oststnio lyknęlam Jej tajemnice. Mam kilka platform i juz nie pamietam czy to player czy hbo go.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie namówicie mła bo mła widziała co trza a teraz to nie czas jej seriale oglądać tylko chrapać coby siłę mieć do roboty. ;-D

   Usuń
  2. Ja obejrzę wszystkie bo fajnie się rozkręca. Podobno ten kryminalny kto zabił Sarę fajny ale mam na liscie

   Usuń
  3. A mła tylko sobie looknie na jakąś staroć i pewnie odpłynie w trakcie jej trwania bo dzień miała męczliwy. Na wszelki wypadek nastawię opcje wyłącz po seansie.

   Usuń
 13. Dopiero w sobotę lub w niedzielę będę się wypowiadać w temacie. Owszem, było zimno, ale w mieście nie widzę szkód. Na bobusiowej wsi zawsze gorzej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Młą sądzi że u nas wszystko rozwija się normalnie więc straty po przymrozkach nie powinny być tak duże, gorzej w cieplejszych rejonach Cebulandii.

   Usuń