wtorek, 16 grudnia 2014

Świąteczne krzyżykowanie czyli jak upchać błędy młodości

 Dawno, dawno temu, jakieś  sto lat przed erą internetu, w jesienne wieczory bawiłam się  igłą. Ot, tak dla odprężenia. Tak, tak człowiek nie szanował wtedy wzroku, ponieważ był  święcie przekonany że  młodość  i zdrowie  to stan wieczny i nienaruszalny.  Dziś mam  po tych ekscesach wykonywanych w  czasie młodzieńczych złudzeń, sterane nieco ślepka i krzyżykowe haftowanki na  tematy świąteczne. Oczywiście hafciki są  radośnie kiczowate bo , w czasie mojej młodości w święta  Bożego Narodzenia  zawsze mi się skręcało w Kiczolandię.  Trudno zresztą żeby było inaczej, w końcu świąteczna pora w moim dzieciństwie stała pod znakiem tzw. lamety   i brokatu. Wiadomo czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość (  taką umiarkowaną  ) trąci. I tak dobrze że jakoś  mocno nie kręciła mnie nigdy wata  imitująca śnieg, rozłożona  na gałęziach choinki i  superhit świątecznych  przybrań choinkowych  lat  siedemdziesiątych XX wieku - anielski włos ( czyli pokrojony celofan ).

 Nie ma się zatem  za bardzo co dziwić że moje haftowanki to stado okrutnie czerwonych   Mikołajów, skrzatów  w czerwieniach, czerwonych skarpet i  butów wypełnionych prezentami, misiów  poubieranych w kretyńskie czerwone  czapeczki. No po prostu czerwona zgroza! A wszystko to takie gemütlich  do zarzygania!  Może sama czerwień dominująca w haftowankach nie byłaby tak ciężka  do strawienia  gdyby nie  ten słodyczkowaty wysyp postaci związanych z mitologią   Gwiazdki. Dla mnie samej moja niegdysiejsza fascynacja postacią św.  Mikołaja vel Gwiazdora jest dziś niezrozumiała. Co ja takiego widziałam w zarośniętym siwym i otyłym  staruchu w czerwonym ubranku?  Dlaczego akurat jego nie najciekawsza aparycja  a nie wysublimowana  uroda aniołów robiła na mnie takie wrażenie że pojawił się  masowo na moich haftowankach?

Tajemnica tajemnic i zagadka Świnksa! Stan umysłu sprzed lat "estu" odpłynął z nurtem rzeki  zwanej Sklerozą  i to jest zdaje się w moim wypadku rzeka bez  powrotu, he, he.  Nijak przyczyny dawnej  mikołajomanii   nie docieknę,  teraz jednak mam dwa wyjścia -  haftowanki poduszkowe zostają  w szafie i  Boże Narodzenia ma w miarę elegancką ( jak na mnie) oprawę, albo świąteczne poduszki wyjeżdżają na widok  publiczny, choinkę ubieram "pod poduchy" i mamy tzw. okrutne święta  Bożego Narodzenia. No sama nie wiem jak z tego wybrnę - szkoda żeby haftowanki święta przeleżały zamknięte w szafie, a z drugiej strony ta czerwień waląca po oczach  i tłustawy dziadek z misiami. Łeeeee.  Oczywiście zawsze zostaje możliwość udekorowania czerwonym zestawem kuchni. To chyba jedyne w  moim domu  pomieszczenie gdzie  byłby on na swoim miejscu. W końcu w  mojej  puszkarni  ( uwielbiam emaliowane puchy herbaciane i kawowe, i nie tylko ) a przynajmniej w sporej jej części panuje wieczne Boże Narodzenie.  Mikołaje i misie są licznie reprezentowane.

Na ścianę kuchenną powędrują haftowane obrazki, a poduchy ozdobią parapet ( okna w starym budownictwie mają parapety nadające  się do poduszkowania ).  Lalek, który  kuchenny parapet uznaje za swoją bazę, pewnie będzie zachwycony. Mam nadzieję że szybko nie uświni  poduch, na wszelki wypadek starannie go wyczeszę i wygłoszę pogadankę pouczającą na temat zakazanych wycieczek do sąsiedzkich szopek z węglem. Kuchenny stół po dziadkach zostanie  przykryty odpowiednim obrusem ( zieleń z czerwienią, tradycyjniej już być nie może ) i  kuchnia stanie się  ostoją świątecznego kiczu, he, he.
Może być, gdyż  kucharzenie w święta w moim wypadku odpada,  przemknę się  co najwyżej żeby sobie ciasta  ukroić i kawki nastawić. Mogę  sobie wówczas bez  zgrozy  okiem na Mikołaje i misie rzucić, nawet sylwestrowego kominiarzyka na śwince  Szczęśliwce  jestem w stanie  w czasie  krótkiego  "przelotu" przełknąć bez bólu. Dzięki Wielki Kamieniczny za odpowiednią kuchnię! A w pokojach zero czerwieni, krzyżykowych haftów i całej tej gwiazdkowej czeredy - bombki z  przejrzystego białego szkła,  gwiazdki z papieru kredowego i szlus. Wystarczy jedna orgia dekoracyjna w kuchni!
8 komentarzy:

 1. chyba wiem skąd świnks. ponieważ i ja z pokolenia lamety (mój boże, zapomniałam, ze takie słowo istnieje :D) to podejrzewam ze wzory były czerpane z Burd wszelakich niemieckich, a tam świnia das Glücksschwein jest symbolem szczęścia i prosperity na nowy rok. wiem, bo kiedyś dostałam marcepanowego świniaka od pewnego Niemca :)
  a ja chętnie posiedziałabym w takiej kuchni :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jawohl, świnksy są germańskie do bólu. Skrzaty w czerwonych czapeczkach, czyli orszak św.Mikołaja są chyba skandynawskie, kominiarz i czterolistna koniczynka zdrowo niemieckie. Mam wrażenie że podkowa i kości do gry takoż. A w ogóle to zostajesz Sherlockiem miesiąca - "Burda" czyli marzenie o Zachodzie stoi za powstaniem tych okrucieństw, he, he. Pokolenie netu nie wie czym dla pokolenia lamety była podstępnie wyłudzana w kiosku "Burda", jakich to nam wzruszeń estetycznych dostarczała. No i jak skutecznie nam gust wyrobiła w stylu "Disco Deutch" ( choć w tym miejscu powinnam raczej porównać owo poczucie piękna do muzyki niejakiego Heino, he, he ). Co do przesiadywania w mojej kuchni to przypominam sobie jak Dżizaas oblookała nową koncepcję kolorystyczną kuchennych ścian ( terracota ) i skomentowała to jednym słowem - "Pizzeria!".

  OdpowiedzUsuń
 3. Burda i katalogi Neckermana :D
  matka mojej koleżanki z klasy potrafiła cuda na maszynie wyczarować patrząc li tylko na obrazki :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pamiętam że katalog Otto był wyznacznikiem mody i elegancji, he, he. Trafiały też nam się pisemka ze Szwecji czy Danii ( mieszkałam wtedy nad morzem ), choć rzadko bo pływający panowie woleli przywozić stamtąd tzw. świerszczyki ( i to nie dlatego że satyry obleśne z tych panów były, tylko ze względów handlowych - "świerszczyki" jako towar zakazany były pokupne i można było na nich więcej niż na "pismach z modą" zarobić ). Ha, a domorosłe krawcowe! Mój boszsz..... jakie to wtedy w narodzie zdolności drzemały, aż się nie chce wierzyć w dobie powszechnej "kompetycyjności" w edukacji, która owocuje brakiem wyobraźni u edukowanych, jak prości ludzie byli w stanie wygimnastykować umysł żeby stworzyć sobie namiastkę lepszego i piękniejszego życia. Pewnie narzekam klasycznie jak to panie starsze mają w zwyczaju, ale mam wrażenie że dziś wyobraźnia ludzi jest wcześnie mordowana bo szybko zaczynają żyć papką kulturową instant. Na szczęście wierzę w człowieka, zniesie nawet erę netu, he, he. Wyobraźnię ciężko ubić!

   Usuń
 4. faktycznie był i OTTO ale mnie jakoś Neckermann utkwił w pamięci.
  ja również mieszkałam na wybrzeżu (teraz zresztą tez tylko na innym) i pamiętam, ze rzeczone świerszczyki tatowie moich koleżanek i kolegów "ukrywali" czasem w tapczanach, ku uciesze swoich latorośli ;D
  a moja wiara w kreatywność nie została zachwiana, w dużym stopniu również dzięki netowi. wystarczy przelecieć się po różnych robótkowych blogach i forach, żeby przekonać się jakie młodsze pokolenie potrafi cuda robić :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, tak tylko teraz często gęsto są to "robótki przepisowe". Wzornik i i ścisła jazda. W czasach słusznie minionych do takich katalogów odzieżowych "Niemce" złośliwie nie dołączali wykrojów, he, he. W robótkowych pisemkach były opisy wykonania w języku nam obcym. Pół biedy z niemieckim ale szwedzki i duński? Rany, te próby czytelnicze bolały, he, he. Jednak mimo tych przeciwieństw losu ludek babski sobie radził. Podziwiam głównie właśnie to że bez neta i błyskawicznego dostępu do wszelkich info na temat. Wow! Co do tapczanów to one mi się od zawsze z kontrabandą kojarzyły, he, he.

  OdpowiedzUsuń
 6. o, nie nie z tym się nie zgodzę. młode dziewczyny są bardzo kreatywne, również w ciuchach, choć nie maja takiej potrzeby albo maja bo maja dość sieciówkowych sztamp. szyja, haftują, drutują,szydełkują cuda takie o jakich się nam nie śniło, mając przy okazji dostęp do wspaniałych półproduktów. mało tego przędą wełnę, farbują, tkają, robią biżuterie, lepią garnki etc, etc i nikomu się to nie kojarzy z cepelia. dzięki netowi odżywają techniki z lamusa, fajnie jest :)
  wystarczy zajrzeć na ravlery, etsy, yt czy inne dawandy

  OdpowiedzUsuń
 7. Fakt, aż tak mocno w światku robótkowym nie siedzę żeby ocenić inwencję współcześnie robótkujących. Mea culpa! Raczej tak z doskoku oglądam i cholera, zazwyczaj trafiam na jakieś "zrobiłam z takiego wzorku". Przędzenie wełny jest dla mnie hardcorem nie do opanowania ale farbowania bym się podjęła. W końcu ze mnie łodzianka, he, he.

  OdpowiedzUsuń