wtorek, 15 maja 2018

'Devil May Care' - irys IB diabelsko uwodzicielski

'Devil May Care' został zarejestrowany przez Paula Blacka w roku  2000 i w tym samym roku został wprowadzony do handlu przez szkółkę Mid - America.. Dorasta do 56 cm, jest zaliczany do odmian  późno kwitnących. Krzyżowanie było skomplikowane :  siewka  o numerze #85319B: ('Gentle Air' x rodzeństwo 'Chubby Cheeks' ) x siewka o numerze #88267A: (('Caesura' x ('Betsey Boo' x ('Antique Satin' x 'Encanto'))) x ('Gigglepot' x 'Oriental Blush'))) X 'Tom Johnson'. Genealogia iście królewska więc nie ma się co dziwić  że diabelski irysek zrobił wielka karierę.   W roku  2002 otrzymał Honorable Mention , w roku 2006 Award of Merit, natomiast  w roku 2009 zdobył najważniejsze co irys IB może zdobyć  - Sass Medal. Znaczy utytułowany i w ogóle arystokratycznym  pięknem  bijący  po oczach.

Do mojego ogrodu przywędrował z Irysowa, widziałam go żywcem na rabatach Ewy i Andrzeja i natentychmiast zrobiło mnie się na  niego chciejstwo. Niby wcześniej widziałam na fotach w necie ale nijak to się ma do realu - oglądany "naocznie" )  ( licentia poetica Ciotki Elki ) czyli  w ogrodzie powala urodą. Przede wszystkim jest  rzeczywiście diabelsko ciemny, faktura płatków jest aksamitna a piekielnie  gorąca bródka na tym tle sprawia że irysomaniacze serce przyspiesza pompowanie krwi. Dodajcie do tego dobrą substancję kwiatu, która sprawia że możecie się nim dość długo cieszyć.  ( jak na irysa bródkowego rzecz jasna ). Na rabacie  ta odmiana jest nie do przeoczenia, nie mogę się wprost doczekać jej olbrzymiej kwitnącej kępy. Ten irys to uwodziciel z piekła rodem!4 komentarze:

 1. Nie jestem aż taką pasjonatką iryswów ale i moje laickie oko zwykłego ogrodnika widzi, że jest ,,jakiś inny" :)))) Podoba mi się :P Szczególnie kolor :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknot z niego, mÓj Agatku, pięknot! :-)

   Usuń
  2. :) Wierzę Ci na słowo :)

   Usuń
  3. No to Ci jeszcze napiszę że pierwszy kwiat sfocony 12 maja jeszcze się trzyma. :-O

   Usuń