piątek, 26 kwietnia 2019

Kwietniowy kwietny szoł ( a nawet szał ) z suszą w tle

Kwietniowe zmasowane kwitnienie rwie oczy a jednak  wcale nie raduje ogrodniczego serca. Za tym zmasowanym kwitnieniem kryją się bowiem wysokie temperatury. Upały w kwietniu i susza to nie jest cóś co służy ogrodowemu życiu. Właściwie to zaraz, za chwilieczkę będzie po kwitnieniu magnolek, jabłonek, wisien japońskich i kto wie czy nie kalin mieszańcowych. Tulipany kwitną  kole trzech dni i padają, błyskawicznie wykwitają sasanki i narcyzy. Dodatkowo susza nie sprzyja bratkom, fiołkom i wychodzącym frondom paproci. No nie jest, Panie tego, dobrze. Człowieka nie cieszą nawet pierwsze kwiaty irysów  SDB, przy takiej pogodzie nie ma szans  żeby dłużej nacieszyć nimi oczy. Zgroza, zgroza po całości. Od paru dni zapowiadają burze, wyczekuję z utęsknieniem ich nadejścia już teraz solidnie zmartwiona przyszłym rachunkiem za wodę. No pogoda cóś nas  nie dopieszcza, właściwie jedyne  dobre co zawdzięczamy ekscesom pogodowym to zniszczenie starego  gniazda srok na kasztanowcu ( razem z częścią  konarków niestety ). Sroki się obraziły i jak się okazało na stałe przeniosły do sąsiadów. Znaczy radosne srocze skrzeki dochodzą do moich uszu zza ulicy.  Ogród sąsiadów należycie zarośnięty więc ptaszyska tam postanowiły założyć nowy domek.  U nas od razu zwiększyła się liczba małych ptaków, kosy i sikorki, mazurki widywane są stadnie. Małgoś  - Sąsiadka, Ciotka Elka i Gienia są zachwycone. Zdaje się że jedynymi niezadowolonymi z wyprowadzki srok są  koty. Nie ma z kim prowadzić wojny! A tak pięknie się towarzystwo nienawidziło, he, he, he.

Co dalej z ogrodowaniem czyli  gryplany na majowy długi weekend. Planów tak po prawdzie nie robię żadnych, uzależniam wszystko od tego jaka będzie pogoda. Tak szczerze to dla mła cały  długi weekend mogłoby lać, mła byłaby wtedy nieco bardziej spokojna o stan swoich roślinnych rarytetów które wymagają nieco więcej wody.  Przy takiej suszy to nawet tak odporne na nią rośliny jak irysy bródkowe  mogą produkować mniejsze kwiaty. Może w przyszłym tygodniu postraszę swoją osobą szkółki, zielony zakupoholizm wiosenną porą zapuszcza głębiej swoje macki.  Niby niczego zielonego nie potrzebuję ale  "przydałoby się". Z "przydałobysiów" to mogłabym parę ogrodów  urządzić, mania mania mienia zielonego ma się u mła w najlepsze, terapia by się jakaś  przydała czy cóś bo kolejny  kosztowny remont lekstryczny za pasem. A wicie rozumicie, środki płatnicze niestety nie do wyhodowania na drzewie. Jakby  tak porastały to mła dawno temu by zapuściła sadek pieniężny i hodowała  dulary, eurosy a nawet swojskie złotówki ( już słyszę te  rozmówki z Mamelonem - "Mój boszsz... jak mi pięknie w tym roku drzewko dolarowe obrodziło, same Frankliny bez uszkodzeń!",  "Kochana nawieź złotówki to może  porządne euro wyjdzie.", "No rupii to ja bym nigdy nie zapuściła w ogrodzie, szkoda  gleby!" ).


Ten  kolejny  pierdylion zamieszczonych zdjęć to przez wyrzuty sumienia - cóś mało piszę ale obrabianie ogroda zajmuje mła sporo czasu.  No a co to byłby za blog ogrodowy gdybym tak tylko po teorii jechała?! Trza praktykować by o ogrodzie pisać, także wybaczcie małą ilość postów w najgorętszej dla mła części ogrodowego sezonu ( iryski, iryski ).  Postaram się poprawić i skrobnę, nawet pozaogrodowo skrobnę.


12 komentarzy:

 1. My też czekamy na deszcz. I mnie również kwiecie jakoś mniej cieszy, kiedy widzę, jak sucha jest gleba, że trawa na pastwiskach prawie nie rośnie, a siano już się prawie kończy. I w przeciągu 2 tygodni prognozy widzę tylko słońce, słońce. Groza. Ale poczekamy, zobaczymy.
  Kwiatunie śliczniunie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taa, u nas kolejna zapowiedź dżdżu. Właśnie wróciłam od podlewania, nadal nie tracę nadziei. Kwiatunie mniej cieszą jak taka susza w korzonkach. :-/

   Usuń
  2. A u mła nadal niebo suche :-/

   Usuń
 2. Burzy ani widu ani słychu,lekko się zachmurzyło, 20 st. jeszcze ,dzisiaj było totalne lato,ale od jutra ma znormalnieć i popadać. Siąpiacy deszcz by sie przydał,bo jak tylko przepeci to nic to nie da.
  Cudne kwiatki,cudne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nas gotowało, po południu było 28 na plusie w cieniu. Niech szlag trafi taką wiosenkę! Siąpiący jak najbardziej potrzebny, niech nam niebo deszczowymi chmurkami tak na trochę dłużej zasnuje bo szlag nas trafi razem z wiosenką. :-/

   Usuń
 3. Susza na calego :( mnie ratuje woda ze studni, ale rosnie rachunek za prad, bo pompa ciagnie... jak nie kijem, to palka.
  Jeszcze wsadzam wiosenne smierdziuszki, ale chcialabym nabyc bylinki... na wszelki wypadek nie wychodze dzisiaj z domu, bo wszedzie stoja roslinki!!! :))))
  Iryski masz cudne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam do wsadzenia śliczne zawilczyki , tylko czekam żeby popadało. A tu nadal sucho, ponoć jutro ma padać. Uwierzę jak zobaczę! :-/

   Usuń
 4. Na Podlasiu pada, mogłoby więcej, ale i tak zieleń od razu inna. Dziś też chmurno i deszcz czuć w powietrzu. Może do was dojdzie... Trzymam kciuki. Iryski I niezapominajki :-) bardzo lubię :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczęściarze! U mła iryski dają radę, gorzej z niezapominajkami - one lubią bardziej wilgotne klimaty i niższe temperatury. Czekam tego dżdżu jak ta kania. :-/

   Usuń
 5. Ja znów w blogowym niedoczasie. Ale pięknie u Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na fotach wygląda lepiej Agatku niż w realu. Wszystko jest cóś mało wiosennie świeże. :-/

   Usuń