środa, 1 maja 2019

'Pause' - irys SDB o kwiatach w kolorach "niezdecydowanych"

'Pause' to starszawa już odmiana Barrego Blytha wprowadzona w roku 2001. Jest wynikiem krzyżowania odmian 'Being Busy' i 'Lore' ( koloryt to zdecydowanie po tatusiu ), 'Pause' została wprowadzona do handlu  w sezonie 2001/2002 przez szkółkę Tempo Two. Zalicza się tego irysa do odmian wczesnych, kwitnących do połowy sezonu. Odmiana dorasta do 31 cm wysokości, dość szybko tworzy kępy. Jak dla mnie to nie jest najlepszy SDB Barrego, niby coolorki po blythowsku przełamane ale nie w ten miły dla oka sposób. Kiedy słoneczko nie świeci 'Pause' wydaje się być brudna.  Mła posadziła ją przy szarościach ( stachysy, goździki, przetacznik siwy ), jakoś na tle tych kolorów wygląda. Lepiej jednak nie sadzić jej  przy odmianach SDB o czystych barwach kwiatów, wygląda razem z nimi jakby nie wyglądała. To  jest zdecydowanie irys o kwiatach "niezdecydowanych".


12 komentarzy:

 1. Ładny:) Mam trochę irysów, ale u mnie nie rosną jakoś nadzwyczajnie. Z tych niskich mam tylko ciemnofioletowy

  OdpowiedzUsuń
 2. He, he, he, u mła fioletów parę odmian a każda z inszą bródką i inszym odcieniem płatków. Mła ma lekkie zakręcenie na punkcie irysowego fioletu. Przypadłość taka. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Taki lekko przymglony, pastelowy.Ładny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na fotce przymglony w realu brudnawy, cóś ciężko mi tę odmianę tak posadzić by wyglądała naprawdę dobrze. Z szarym tak sobie, z zielonym znacznie gorzej. Jak pisałam wygląda jakoś ale jakoś nie oznacza najładniej. :-/

   Usuń
 4. Moze w kupce i przy jakims podkreslajacym różowość?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że trza mu znaleźć "zdechłego fioleta' ( znaczy kolejna odmiana SDB o kwiatach fioletowych, no bo ja rzecz jasna tych fioletów to mam tak mało ;-) ). Coolorek musiałby być z tych w średnim natężeniu, z lekka brudnawy i najlepiej mocno chłodny. Trza mi szukać! ;-)

   Usuń
 5. :) Zdechły, brudnawy i chłodny filut brzmi ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bój żaby, znajdę takowego! Jeśli chodzi o poszukiwanie irysów to mła jest jak ten Stanley szukający Livinstone'a. ;-)

   Usuń