niedziela, 15 grudnia 2013

'Keeping Up Appearances' - irys TB pozornie piękny

Nie wiem co na to ludzie powiedzą ale ten irys rośnie u mnie bardzo źle, wredna z niego odmiana. Zarejestrowany i wprowadzony przez Paula Black'a w 2000 roku. Odmiana jest wynikiem krzyżowania 'Born Beautiful' X A72A: ('Designer's Rage' x 'Hawaiian Queen'). Myślę że za jego słabość alcatrazowych warunkach odpowiada 'Hawaiian Queen'. Odmiana Shoopa źle u mnie rosła to i potomstwo też się nie popisało. Szkoda wielka bo to ciekawy irys, o bardzo subtelnie zróżnicowanych barwach kwiatów. Niestety na urodzie kwiatów nie ma się co skupiać jak kłączka źle przyrastają i na dodatek co paskudniejsza zima to ja latam z węglem drzewnym bo zgnilizna atakuje( bynajmniej nie dlatego ze wcześniej był atak drutowców czy odmiana na zbyt ciężkiej glebie rosła ). Jak dla mnie nazwa nadzwyczaj trafnie dobrana - irys zachowuje pozory rośliny z dobrego domu ( kwiaty ) ale rzeczywistość czyli kłącze nie jest najciekawsza. Gdyby nie był tak małym kłączkiem w stanie zaniku to pewnie dawno by już była eksmisja bo i z kwitnieniem cienkawo, ale on zajmuje tyle miejsca co nic ( o kępie to można zapomnieć ) więc dogorywa w najbardziej suchej glebie w Alcatrazie. Myślę że jak tu nie da rady to nie ma już co ratować, znaczy sam zejdzie.


2 komentarze:

  1. Biegnę uprzejmie donieśc, że irys w porządeczku jest, nad "Lipnym Stawem" rośnie bez zarzutu, mnoży się, kwitnie ... Coś widocznie gospodyni zawodzisz, skoro u Ciebie taki nieborak. Zrób coś z tym fantem, bo "ludzie zaczną gadac ..." ;) Pozdrówka przedświąteczne !

    OdpowiedzUsuń
  2. U mnie niektóre odmiany Blacka i Ghio odpadają w przedbiegach, myślę że mój klimacik z lekka ostrzejszy i w tym problem. Nie zawsze też dobrze radzą sobie irysy od Keppel'a, bezproblemowe są za to "schreinery", Mój fant ma w tym roku ostatnią szansę, jak kolejny sezon będą tylko liście to wyfrunie, dyskretnie wyjedzie pod pozorem udania się do wód, he, he.

    OdpowiedzUsuń