sobota, 22 maja 2021

'Oh Wow' - irys SDB "praprawnuczek"

'Oh Wow' to odmiana wyuprawiana  przez Thomasa Johnsona, zarejestrowana  w roku  2017 i  w tym samym roku wprowadzona  do sprzedaży przez szkółkę Mid-America . Sadzonka oznaczona  # TG334F była wynikiem dość skomplikowanego  krzyżowania  - sadzonkę # TD227B będącą wynikiem skrzyżowania rodzeństwa odmiany  'Wit'  i odmiany  'It's Amazing',   "ożeniono"  z odmianą 'Worry Wart' .  Otrzymano  iryska SDB dorastającego 38 cm wysokości, kwitnącego  od połowy sezonu aż do jego końca. Hym... niby kolejny różyk z niebieską brodą, nic nowego. U mła swego czasu rosły przeca odmiany w tym typie - miła dla oka 'Chanted' Blytha i jeszcze milsza, o cieplejszym odcieniu płatków odmiana 'Cocoa Pink' Niswongera, czym niby się ta odmiana z drugiej dekady XXI wieku różni od  tych irysków z lat dziewięćdziesiątych XX wieku? Hym... tego... szczegółami a jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach. Ten "praprawnuczek" odmiany 'Chanted' ma przede wszystkim nieco inny kształt dolnych płatków - są okrągłe, bardzo szerokie, pofalowane w części środkowej.  Iryskom z lat dziewięćdziesiątych  płatki dolne tak często nie falowały.  Jak u szlachetnego praprzodka płatki dolne 'Oh Wow'  są ustawione pod kątem prawie  dziewięćdziesięciu stopni względem płatków kopuły. Piękna lawendowa bródka  w stosunku do bródki praszczura jakby urosła i zgęstniała, jest bardzo mocno wybarwiona. Płatki  kopuły,  mimo tego że nadal rozchylone,  lepiej jednak trzyma  właściwy dla kopuły kształt. Sami widzicie - niby to samo a jednak  nie to samo.

13 komentarzy:

 1. A zdjęcie Cesarzowej? :)

  U nas słońće, ale ma być "buzia z piorunami" jak to mówił mój Młody! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpisy irysowe są tylko z fotami irysów, jej Gwiazdowatość ma swoje własne wpisy z fotami i obabrazkami. Nie podjudzać mi tu Gwiazdy do zagarnięcia blogiego dla Jej Osoby. jak tak dalej pójdzie to jeszcze będzie ządać bym dla niej cały PR robiła! ;-D U nas nic o buziach piorunowych nie pisali, za to leje nam od rana z przerwami. Dobrze bo wszystkie koty podsypiają, w nocy było prowadzone życie towarzyskie a gwiazda darła sznupę o wyjście na dwór. Ech... mła znów niedospana.

   Usuń
  2. Dajta koda do paczkomata to etykietę zrobię a ona ważną miesiąc więc wysłać mogę w każdej dogodnej chwili coby w dyszcz i ulewę dla królowej do paczkomata nie biegać :D

   Usuń
  3. Kocurku napisałam. :-D

   Usuń
 2. Ladniutki,ciekawy kolor, taki eteryczny, i delikatnie zarysowany fiolecik, czy to lilaróż wew środeczku.

  U mnie lejocha i 8 st.Brrr.
  O 4 Robin uznał, że fsjno się pobawić, koniec spania.No to chwilę sie z nim pobawiłam,ale i dospałam do 8.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. On jest taki różowo - beżowy z zadmuchami lilaróż w środku. U mła chrapanie przerywane żarłem, Szpagi twardo usiłuje liczyć "wezełki niebiewskie". Pogoda dodupna to nie ma prucia sznupy i to jedno co dobre z tego dyscu i zimna.

   Usuń
 3. U mnie bródką jasny szafir, rózowo-beżowy. Elegancja, stonowanie, szyk i wdzięk, delikatność. Dobrze że delikatny fiolecik wewnątrz, ciekawszy przez to. Ciekawe, czy istnieje negatyw, to jest jasno szafirowy z beżowo-różowym języczkiem-bródką i fioletem w środku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Shih-tzu nie biorę pod uwagę, choć może?
   Co mam podać do ew. przesyłki? Do mnie można pisać, Kocurro dał radę, u Ciebie nie umiem😲

   Usuń
  2. Ja zlalazlam po mapce inposta paczkomat ale czekam na potwierdzenie czy moze byc ten :D

   Usuń
  3. Shih Tzu będzie dzielony za jakiś czas, poczekaj troszki - mła sobie zapisze w zeszyciku że on dla Cię do ukrychnięcia. Weź mojego maila od Kocurro i daj mi na Się namiary. Rabarbara proszona o kontakt, Mariolka i Agniecha zapisane.

   Usuń
  4. Jest całkiem sporo lawendowych odmian z jasnymi bródkami, trza by poszukać takiej z różowym odcieniem.

   Usuń
 4. Rzeczywiście oh wow, nie widziałam takowego irysa.
  Ale też mam dziś swoje oh wow! Lewy wyrównał rekord Muellera!! Cieszę się niesamowicie, to prawdziwa wisienka na jego karierze.
  Miałam różne irysy,niebieskie i zółtawe, ale zanikły i ostali mi się tylko ciemne,jakieś brązowe, niezbyt urodziwy kolor.Ot co!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mła od czasu mistrzostw świata w Hiszpanii nie kibicuje ale cieszy się z Tobą. Niech mu zatem, temu Lewandowskiemu, ta wisienka słodką będzie.
   Może trza Cię doirysować?

   Usuń