Przemyśliwując sprawę sprzątalnictwa ogrodowego i tego skąd ono się w nas zaległo ponownie mnie zarzuciło w historię ogrodnictwa. Tak, tak, wyszło mi na to że jesienne sprzątanie ogrodów było konieczne w erze warzywniaków. Człowiek ciężko walczył o wyuprawiane plony w różnymi takimi którzy się chcieli podczepić. Sprzątało im się zimowe schronienia i napuszczało na konkurencję zwierzynę łowną pod tytułem łaski i koty. Po wiekach nam się wzięło i utrwaliło że ogródek musi na jesień być , Panie tego, czysty jak ten dziewiczy lelij. Coby złe się nie zalęgło. I tak sprzątamy jesienią jak bielimy drzewka owocowe wiosną, nie wiadomo po co bo bielić to trzeba przed mrozami.
Znów sięgnęłam po "Próby" Montaigne, działa na mnie ta lektura jak te swingowe nuty. Z rozdziału II "O smutku" - "Należę do najbardziej wolnych od tego uczucia i nie lubię go ani cenię, mimo iż świat jakby się zawziął, aby je obdarzać szczególną łaską; ubierają w nie mądrość, cnotę, sumienie: głupia i pokraczna zaiste ozdoba!" - mam dokładnie tak jak Michał, smutek, szczególnie ten z pietyzmem celebrowany i jeszcze ubrany w dostojeństwo na koturnach na dłuższą metę źle mła robi na jestestwo. Lektura Michała jest z tych przywracających życiu właściwe proporcje, taki złoty podział ludzkiej świadomości. Lubię rozdział "O kanibalach", te wszystkie meksykańsko - peruwiańskie opowiastki mimo tego że język jak i forma cóś dla nas współczesnych ciężkawa w odbiorze ( miejscami - te wszystkie anegdotki wymagające czasem przypomnienia sobie "czego w szkole uczyli" ) to błyskotliwość wniosków wyciąganych przez Michała jest nagrodą za historię tłumu postaci. No i te smaczki rozsiane w całym tekście , brak świątobliwego potępienia i zrozumienie że człek istota pełna ( z rozdziału "O zwyczajach" - smaczek "Są kraje, gdzie spotyka się zamtuzy męskie, ba zgoła i takie małżeństwa" - jeden z wniosków ".Prawa sumienia, o których powiadamy, iż pochodzą z natury, rodzą się ze zwyczaju. Człowiek mający w wewnętrznym poważaniu uświęcone i przyjęte dookoła wierzenia i obyczaje, nie może wyłamać się z nich bez zgryzoty sumienia, ani też spełniać ich bez wewnętrznego poklasku." ).
Wicie rozumicie, ja tu tak o tej lekturze piszę nie dlatego żeby epatować "yntelektualyzmem", nie dopieszczam sobie ego "sięgam po fylozofów i nawet wiem co o co kaman" bo: po pierwsze to ja czytuje opowieści o Muminkach, straszne kryminały z lat PRL i nawet kiedyś tam jakiś zawiły romans czytałam co to się w nim pogubiłam, po drugie Michał to nie jest żaden Schopenhauer ani Popper. Nie trza Michałowego dzieła czytać na kolanach i z cmoknięciem akapitów. Przyznam że nawet znajduję przyjemność w odświeżaniu tych jego anegdotek u tzw. źródeł. Jak Was kiedyś najdzie ciemną jesienią coby się literaturą XVI wieczną ucieszyć ( wiem, jednak zboczenia się zdarzają, he, he ) to sięgnijcie do Michała, warto. Ostatni na dziś cytat z Michała, taki na czasie - "Między nami mówiąc, zauważyłem że dwie rzeczy zawsze idą ze sobą w parze: podniebne myśli i przyziemne czyny"
Dzisiejsze fotki to ogrodowe resztki i przetwórstwo domowe ( wzięlim się za pigwy, gruszki i gąski ).
Mity, nie tylko ogrodowe, tak są zakorzenione wśród Polaków, że nawet edukacja i internet nie pomagają :) To, a propos bielenia drzewek na wiosnę i innych ,,kwiatków" :)
OdpowiedzUsuńTaa, kochamy mity - wszelakie, te ogrodowe tyż. Jak się jakiego uczepimy to tylko terapia wstrząsowa działa. :-/ Na ten przykład wymrożenie sadku w styczniu niebielonych późną jesienią młodych drzewek starych odmian na tradycyjnych podkładkach do niedawna pólegalnie uprawianych i w związku ze związkiem ciężko zdobytych.
OdpowiedzUsuńTo kiedy mam bielić, do ciężkiej anielki?
UsuńTeraz! :-) Przed mrozami znaczy.
UsuńAle już mrozi!
UsuńPoczekaj aż trochę odpuści i biel, tak żeby najzimniejsze miesiące w roku drzewko spędziło należycie wybielone. :-)
UsuńBieli sie po to by odbijające sie od śniegu promienie słoneczne nie ogrzewały kory drzewek która moze pękać i dzieki temu wiosna moze sie przyplątać jakieś cholerstwo na swierze ranę
OdpowiedzUsuńNawet śniegu nie musi być żeby ciemne się nagrzało i popękało, bielone lepiej radzi sobie z nagrzewaniem i nagłym chłodzeniem w nocy.
Usuń